HSE چیست و چه کاربردی دارد – رشته های HSE

HSE چیست و چه کاربردی دارد - رشته های HSE

HSE

HSE چیست و به چه معناست؟ اچ اس ای (HSE) یعنی چه؟

اچ اس ای (HSE) مخفف سه کلمه بهداشت یا Health، ایمنی یا Safety و محیط زیست یا Environment  تشکیل شده است.

اچ اس ای (HSE) در بهداشت :

بهداشت به معنای پیشگیری از بیماری هاست ولی این به آن معنا نیست که بتواند جلوی بیماری و حوادث را بگیرد، هرچند بهداشت میتواند باعث حفظ امنیت ایمنی بدن گردد ولی در برخی موارد میتواند بیماری های عفونی حتی با رعایت بهداشت نیز منتقل و انتشار یابد. مثل ویروس کرونا، در پی همه گیری این ویروس علاوه بر حفظ نکات بهداشتی باز فرد مبتلا در محیط آلوده به ویروس میتواند آن را از طریق دستگاه های گوارشی وارد سیستم بدنی خود کند و این بدن فرد درگیر با ویروس کرونا در صورت بهداشت عملکرد بهتر میتواند جان سالم به در ببرد.

اچ اس ای (HSE) و خود ایمنی :

ایمنی در دانشنامه آزاد ویکی پدیا به معنای ابهام زدایی است، ایمنی از زمانی صورت گرفت که بدن انسان در برابر برخی بیماری ها و آلودگی ها توانست تا به امروز تداوم نسل را ادامه دهد.

ایمنی بدن به معنای محافظت سیستم بدنی اعم از عملکرد مغز، قلب و اعضای تشکیل شده است که در برابر هجوم عوامل بیگانه مقابله میکند، گاهی سیستم بدنی در برابر هجوم این عوامل و بیماری ها ناتوان است که مسبب به خطر افتادن جان او و حتی مرگ وی میشود. برای حفظ ایمنی بدن کافی است با رعایت بهداشت، سیستم عمومی بدن را تقویت کنیم تا در صورت مواجهه با بیماری ها سیستم عملکرد ایمنی بدن به خوبی در برابر آن مقاومت کند و آن عوامل ناشناخته را در بدن از بین ببرد.

اچ اس ای (HSE) و محیط زیست :

محیط زیست در دانشنامه آزاد ویکیپدیا بهم عنای تمامی محیط، اقلیم، موقعیت هایی که در آن زندگی تداوم دارد معنا شده است. اچ اس ای (HSE) در محیط زیست به معنای حفظ و تداوم زندگی فردی، اجتماعی هر موجود زنده ای که در تکامل رشد قرار دارد، شامل انسان ها، حیوانات، گیاهان و اکو سیستم زمین است.

در قرن جدید خوشبختانه به این نتیجه رسیده اند که اکو سیستم سلامت تداوم زندگی در زمین تنها به دست خود انسان در معرض تهدید است و متاسفانه عوامل پیشگیری از آن در اقصی نقاط جهان رعایت نمیشود و همین امر باعث به خطر افتادن ایمنی و سلامت بهداشت جهانی میشود. مثل انتشار گازهای گلخانه ای که میتواند در سلامت بشری تاثیر گذار باشد، در صورتی که عوامل پیشگیرانه صورت نگیرد دیگر بهداشت هم مقابل آن نمیتواند باعث ایمنی سلامت جامعه بشری شود!

تاریخچه پیدایش اچ اس ای

تاریخچه پیدایش اچ اس ای از کجاست؟

تاریخچه پیدایش اچ اس ای به اکتبر سال 1974 میلادی بر میگردد، وظایف آن مسئولیت تشویق، تنظیم و اجرای بهداشت ایمنی حرفه ای در مشاغل کاری قرار داشت که زیر نظر یک سازمان دولتی در کشور انگلستان تصویب شد.

روند تکامل تاریخچه پیدایش اچ اس ای (HSE) با مفهوم کلی این اصطلاح در سال 1975 میلادی تصویب گردید که شامل اچ اس ای (HSE)، ارتباط با ایزو، سازمان های مرتبط با ایزو، نهادینه سازی آن در مناطق مختلف جهان از جمله اچ اس ای (HSE) در ایران، دانشگاه‌های مرتبط با رشته اچ اس ای (HSE) در ایران و تعریف رده های مرتبط با آن مثل امراض شغلی و آسیب شغلی، بهداشت شغلی، بهداشت عمومی، مدیریت ریسک، برگ اطلاعات ایمنی.

رشته HSE

رشته hse چیست؟ رشته اچ اس ای در چه مقاطعی تدریس میشود؟ بهترین رشته تحصیلی اچ اس ای در ایران چیست؟

رشته اچ اس ای (HSE) یکی از بهترین رشته های مرتبط با صنعت، مدیریت است که جذاب ترین رشته در بین رشته های مهندسی نیز به شمار میرود و در حال حاضر اهمیت به بهداشت فردی، عمومی و حفظ امنیت و سلامت فردی در دوران همه گیری ویروس کرونا بیشتر شده است پس به طبع اهمیت یادگیری این رشته به مراتب تقاضای بیشتری خواهد داشت.

رشته اچ اس ای (HSE) در سال 1385 زیر نظر انجمن نظام مدیریت ایران جهت ایجاد هماهنگی و ارتباط بهتر مردم با زمینه های بهداشت، بهداشت فردی، بهداشت عمومی و… بود که در سال 1389 رسما وارد ایران شد، همانطور که میدانید اچ اس ای در رابطه با بهداشت، ایمنی و محیط زیست است! طبیعتا رشته های اچ اس ای مرتبط با زمینه های بهداشت، ایمنی و محیط زیست تقسیم بندی میشوند.

رشته های اچ اس ای (HSE) در سه مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد قابل دسترسی است که در حال حاضر در مقطع کاردانی میتوان به رشته های ایمنی صنعتی، بهداشت فردی، بهداشت عمومی، بهداشت محیط و حرفه ای نام برد و دسترسی از طریق دانشگاه علمی کاربردی، در مقطع کارشناسی میتوان به رشته های مهندسی مثل مهندسی بهداشت حرفه ای، تکنولوژی ایمنی صنعتی، مهندسی بهداشت محیطی و محیط زیست، مهندسی ارگونومی، مهندسی صنایع با گرایش ایمنی نام برد. در مقطع کارشناسی ارشد هم میتوان به مدیریت HSE، مهندسی شیمی با گرایش، مهندسی ایمنی، بازرسی فنی و بهداشت، رشته ارشد ایمنی صنعتی، ایمنی و ارشد محیط زیست اچ اس ای، مهندسی HSE، تخصص ارگونومی، مهندسی بهداشت حرفه ای.

رشته های اچ اس ای (HSE) در تمامی پیش زمینه های فیزیک، مکانیک، شیمی، عمران، نفت و گاز، مدیریت، متالوژی، صنایع و … قابل تعمیم است.

بهترین رشته تحصیلی اچ اس ای (HSE) در ایران میتوان به مهندسی بهداشت حرفه ای اشاره داشت.

HSE ایمنی

بهداشت، ایمنی و محیط زیست چیست ؟

بهداشت ایمنی و محیط زیست یعنی چه و علت نام گذاری آن چیست؟

به طور کلی به دستورالعمل های بهداشت، ایمنی و محیط زیست، اچ اس ای (HSE) گویند و علت نام گذاری آن به سه کلمه بهداشت، ایمنی و محیط زیست برمیگردد که قبلتر توضیح جامع از آن را به تفکیک بیان داشتیم.

بهداشت، ایمنی و محیط زیست ترکیب سه کلمه ای است که تحت استاندارد جهانی نامگذاری گردیده است که اول نام هر کدام را گرفته اند!

H از کلمه Health به معنای بهداشت، S از کلمه safety به معنای ایمنی  و E از کلمه Environmnet گرفته شده است.

هر کجا صحبت از ایمنی، بهداشتِ محیط شغلی افراد باشد، اچ اس ای (HSE) نیز معنا پیدا میکند.

از آنجایی که میدانیم هر کارگری باید ایمنی و سلامتیش در طول انجام کار اجرا شود، پس به همین دلیل هدف اصلی استانداردسازی سلامت محیط شغلی جلوگیری از مرگ و میر ناشی از صدمات، خطرات و بیماری های است که کارگر یا خدمه را مورد تهدید قرار میدهد، از آن طرف هم با دادن یک مدیریت صحیح به کارفرمایان میتوان جلوی خطرات احتمالی را گرفت و این امر باعث بهره وری پیشرفته و جامعه سالم و عادلانه را خواهد ساخت، به همین سبب اچ اس ای (HSE) همان روش مدرنیته ای است که میتواند به کارگران برای داشتن یک محیط ایمن و زندگی سالم کمک نماید.

بهداشت، ایمنی و محیط زیست در زندگی

بهداشت، ایمنی و محیط زیست در زندگی به مراتب مهم ترین بخش توجه hse در جهان است به همین دلیل امروزه به دلیل توسعه شهرنشینی، رشد صنعتی و آلودگی های زیست محیطی مانند هوا و آلودگی صوتی و فشارهای روانی در نتیجه محیط مصنوعی در کلان شهرها، نیازمند اجرای پارکهای شهری و فضاهای سبز در سطح شهر و استان ضروری است.

با توجه به اهمیت فضاهای پارک و جنگلی در کلان شهرها، مسائل بهداشتی، ایمنی و محیط زیست در زندگی باید به منظور برآوردن نیازهای سلامتی و بهداشت عمومی مردم مورد توجه قرار گیرد، در تعریف hse توسعه فضای سبز و اهمیت ویژه به درختان و اکو سیستم منطقه ای یکی از ضروری ترین موارد بررسی بهداشت، ایمنی و محیط زیست در زندگی است.

hse ضعف ایمنی و بهداشتی

hse  ضعف ایمنی و بهداشتی در محیط های بیمارستانی!

زمینه و هدف: بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) در محیط های بیمارستان به دلیل مسائل اقتصادی، انسانی و اخلاقی از اهمیت زیادی برخوردار است. برای استقرار این سیستم در بیمارستان، نگرش و دانش و در نهایت تمرین کارکنان بیمارستان در قبال این موضوع مهم است.

 مطالعهhse  ضعف ایمنی و بهداشتی به منظور ارزیابی دانش، نگرش، عملکرد تبلیغاتی کارکنان مراقبت های بهداشتی نسبت به سلامت، ایمنی و محیط زیست انجام شده است.

روش مطالعهhse  ضعف ایمنی و بهداشتی از نوع توصیفی، مقطعی و آینده نگر است، به طوری که در یک بررسی مورد مطالعه شامل 435 پزشک، پرستار ، کارکنان کلینیکی و کارکنان اداری در بیمارستان آموزشی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران که مشغول به کار بودند بیان گردیده است.

دانش، نگرش و عملکرد مشارکت کنندگان با استفاده از یک پرسشنامه استاندارد 60 ماده ای مورد ارزیابی قرار گرفت.

یافته ها در مطالعهhse  ضعف ایمنی و بهداشتی : دانش، نگرش و عملکرد شرکت کنندگان بین گروه های شغلی مختلف و بخش های مختلف بیمارستان متفاوت بود، به طور کلی سطح بالاتری از تحصیلات با نگرش بالاتر نسبت به ایمنی و محیط زیست مرتبط است (05/0> P).

دانش و عملکرد هیچ تفاوتی بین شرکت کنندگان زن و مرد نشان نداد، به نظر نمی رسد که سن شرکت کنندگان به دانش، نگرش یا تمرین مربوط باشد در حالی که سطوح بالای دانش و نگرش با تمرین رابطه مثبت نداشت، در حالی که در دوره اعتبار سنجی این ضرایب به ترتیب 77/0 و 73/0 بود.

نتیجه گیری در مطالعهhse  ضعف ایمنی و بهداشتی : یافته های مطالعه بر سطح ناچیز دانش و عملکرد در زمینه ایمنی بهداشت و محیط در میان کارکنان بیمارستان تاکید می کند، ما پیشنهاد می کنیم از استانداردهای آموزش مداوم، تقویت مثبت و منفی و ارزیابی و نظارت مداوم به عنوان ابزارهای موثر برای افزایش دانش و عملکرد کارکنان بیمارستان در ایمنی و محیط زیست استفاده کنیم.

HSE در صنعت

HSE چه کاربردی در صنعت دارد؟ کاربرد hse در صنایع مختلف چیست؟

کاربرد اچ اس ای HSE در صنعت به بررسی و ارزیابی مشخصه استاندارد ارزیابی بهداشت حرفه ای و ایمنی ( OHSAS 18001 ) که جزء الزامات سیستم مدیریتی بهداشت کاری و ایمنی ( OH & S ) است.

برای اینکه یک سازمان بتواند عملکرد مناسب و سلامتی شغلی کارکنان و کارگران و نیروی مشغول به کار را تضمین یا بهبود نماید باید خطرات یا ریسک های بهداشتی و ایمنی را کنترل نماید و این تجارب جهانی فقط از طریق پیشرفت عرصه فناوری در جامعه که به سلامت، ایمنی و محیط زیست اچ اس ای HSE بشری کمک مینماید.

امروزه بشر با خطرات بیشتری مواجه است برای همین کنترل، ایمنی و سلامت بهداشت عمومی میتواند نسبت به چند دهه قبل بهتر عمل نماید و این امر برای ادامه حیات بشر و حفظ کاربرد اچ اس ای HSE در صنایع مختلف را بیش از پیش مورد اهمیت قرار میدهد.

از کاربرد های اچ اس ای HSE در صنایع مختلف میتوان به کلاه ایمنی hse، شناسایی و ارزیابی خطرات و ریسکها، آموزش و بازرسی های ایمنی، تجزیه و تحلیل خطرات و ریسک ها، سیستم و علائم هشدار دهنده خود ایمنی، تعمیر و نگهداری در ایمنی، ایمنی بحرانی و حمل و نقل، افسر ایمنی hse، گزارشات ایمنی، وسایل حفاظت فردی، طراحی حفاظ ثابت و متغیر و تجهیزات،  ایمنی وسایل مکانیکی، پنوماتیکی، هیدورلیکی، بالابر، فرآیند تولید، داربست ها اشاره داشت.

لازم به ذکر است که بدانید کاربردهای اچ اس ای HSE در بهداشت حرفه ای و بهداشت محیط خود مقوله ای جدا دارد.

دستورالعمل HSE

دستورالعمل بهداشت، ایمنی و محیط زیست چیست؟

از مهمترین دستورالعمل های بهداشت، ایمنی و محیط زیست در تعریف اچ اس ای HSE قرار دادن 4 شاخص عملکرد مهم زیر است.

  1. پیش بینی 2. تشخیص 3.ارزیابی 4. کنترل خطر (ریسک)

در تعریف اچ اس ای HSE پیش بینی اقدامی است که باید قبل از بوجود آمدن خطر بررسی گردد و در صورت اتفاق خطر نیاز به تشخیص خطر یا عوامل حادثه است که در صورت بروز خطر نیاز به ارزیابی حوادث بعد از وقوع است و مهمتر از همه آنها رسیدگی و کنترل خطر است تا سلامت و ایمنی چه در سطح بهداشت فردی، چه در سطح سلامت عمومی رعایت شود.

 و اما دستورالعمل های بهداشت، ایمنی و محیط زیست در بهداشت حرفه ای بررسی و شناسایی عوامل زیان آور است، عواملی که باعث به وجود آمدن چرخه حوادث، فیزیکی یا عوامل محیطی، شیمیایی یا عوامل غیرطبیعی، بیماری ها میشود!

سخن آخر

وظیفه اصلی یک مهندس HSE این است که بتواند، ایمنی در محیط را بوجود آورد تا در مواقع ضروری بتوان حوادث و ریسک های ناشی از خطرات محیطی را به حداقل رساند یا به کامل پیشگیری نمود تا جراحات و عوارض بعد از آن تبعات سنگینی برای بهداشت، ایمنی و سلامت عمومی به وجود نیاورد.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ngi از زمان آغاز شرکت تا کنون، مسیری طولانی پیموده است و پس از 13 سال کار و نیرورسانی در گستره‌هایی مانند مشاوره و مهندسی؛ آموزش HSE؛ تجهیزات ویژه‌ی ایمنی و آتش‌نشانی؛ و در اختیار قرار دادن نیروی انسانی HSE برای مشتریان گوناگون در سراسر ایران، تبدیل به سازمانی برجسته در کشور شده است.

آدرس

تهران، اتوبان صیاد شیرازی شمال، میدان هروی، خیابان وفامنش، نبش کوچه قدس، پلاک 84، واحد 1

تلفن تماس

02126375006-8

ایمیل

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

مشاور آنلاین ngi

پشتیبانی

مشاور آنلاین ngi